LAZER EPİLASYON

Lazer Epilasyon Nedir:
 

Lazer epilasyon dalga boyu belli bazı ışık kaynaklarının etkisiyle istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlar. Cilt tipine uygun lazer ışığı kıl kökünde yoğunlaşır, ısıya dönüşerek çevre dokuya zarar vermeden sadece kıl kökünün kendisini tahrip eder.Lazer Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.
 

Lazer epilasyonda kıl kalınlığı çok önemlidir. Kalın kıl ışığı daha hızlı emer. Genelde kıl ne kadar koyu renk olursa tedavide o kadar etkili olur.

Lazer epilasyon da beyaz ten ve koyu renk tüylü kişilerde etkinlik daha yüksektir. Bu kişilerde tedavi daha kısa sürede tamamlanır. Ancak yeni jenarasyon lazer cihazlarında cilt rengi esmer olan kişilerde hatta zencilerde bile dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelerde ayarlanarak uygulama imkanı vardır.
 

Hiçbir lazer epilasyon uygulamasında, tek seansda çözüm beklemek doğru değildir. Çünkü vücut kılları anajen, katajen, ve telojen olarak adlandırılan 3 gelişim evresinde bulunur. Lazer epilasyon sadece anajen ( aktif ) dönemde ki kılları etkiler. Bu nedenle dinlenme ve gerileme fazında ki kıl kökleri etkilenmez. Böylece tedavi süreci 1 – 1.5 yıla yayılmış olarak 5 – 6 seans sürebilir.
 

Nd Yag Lazer ve Diode Lazer ile yaz aylarında da güvenle lazer epilasyon yaptırılabilir.
 

Epilasyon amaçlı kullanılan 3 tip lazer sistemi vardır.Bunlar Alexandrite,Diode,Nd- Yag sistemleridir.
 

IPL cihazları ile yapılan epilasyon foto epilasyon olarak değerlendirilir; lazer epilasyon sistemi değildir. Çünkü, IPL ışığı, diğer lazer epilasyonlarının aksine, seçici olmayan bir ışık demetidir.

 

Kliniğimiz Denizli'de Lazer-Epilasyon alanında hizmet vermektedir.